Pravo tujcev

Tujec je po Zakonu o tujcih vsakdo, ki nima državljanstva Republike Slovenije. Kot odvetnik s posebnim razumevanjem za mednarodno okolje, raznolikost kultur, problematiko preseljevanja in diskriminacije na podlagi osebnih okoliščin, tujcem nudim kvalitetno pomoč s svetovanjem, zastopanjem in urejanjem njihovih pravnih interesov.

Tujci se pri uresničevanju njihovih interesov v Republiki Sloveniji zaradi njihovega pravnega statusa srečujejo z mnogoterimi pravnimi preprekami oziroma izzivi, ki se lahko nanašajo na vstop v državo (vizumi), pravico do mednarodne zaščite oziroma azila, dovoljenje za bivanje in delo, delovne pravice ter pravice socialne varnosti, pravico do združitve družine, postopek pridobitve državljanstva, pravna vprašanja v zvezi z lastništvom nepremičnin ali vprašanje diskriminacije oziroma kršenja človekovih pravic.

Vstop, bivanje in delo

Državljani Evropske unije lahko v Republiko Slovenijo vstopajo z veljavno osebno izkaznico ali veljavnim potnim listom, ne glede na razlog vstopa v državo. V državi lahko tri mesece prebivajo brez prijave prebivanja, za daljše obdobje pa morajo prebivanje prijaviti pri upravni enoti. Državljani tretjih držav, ki želijo vstopiti v Republiko Slovenijo in v njej prebivati morajo pri diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v tujini pred vstopom pridobiti vizum (če ga za vstop potrebujejo) ali dovoljenje za prebivanje ter prebivališče prijaviti pri upravni enoti.

Državljani Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švicarske konfederacije imajo v Republiki Sloveniji pravico do zaposlitve pod enakimi pogoji kot njeni državljani. Tujci iz tretjih držav za prebivanje in delo v Republiki Sloveniji potrebujejo enotno dovoljenje za prebivanje in delo, ki ga izda upravna enota (državljanom Bosne in Hercegovine in Republike Srbije Zavod za zaposlovanje  RS izdaja dovoljenja na podlagi mednarodne pogodbe). Enotno dovoljenje združuje dovoljenje za prebivanje in delovno dovoljenje, zaradi česar tujci ne potrebujejo več dveh različnih dovoljenj.

Mednarodna zaščita

Tujec ali oseba brez državljanstva, ki meni, da je v matični državi sistematično preganjan zaradi svojega političnega prepričanja ali zaradi svoje verske, rasne, narodnostne ali etične pripadnosti, lahko v Republiki Sloveniji zaprosi za mednarodno zaščito. Osebi, ki utemeljeno in verodostojno izkaže, da je v matični državi ogrožen zaradi pripadnosti določeni rasi ali etični skupini, veroizpovedi, narodnosti, pripadnosti posebni družbeni skupini ali političnemu prepričanju, se lahko prizna status begunca. Osebi, ki ne izpolnjuje pogojev za status begunca, vendar izkaže utemeljene in verodostojne razloge, da bi ji bila ob vrnitvi v matično državo povzročena resna škoda (usmrtitev, nehumano ali poniževalno ravnanje, mučenje), se lahko podeli subsidiarna zaščita.

Slovensko državljanstvo

Slovensko državljanstvo se lahko pridobi ob rojstvu, s priglasitvijo in naturalizacijo. Ob rojstvu otrok avtomatično pridobi slovensko državljanstvo če sta ob njegovem rojstvu oče in mati državljana Republike Slovenije, če je ob njegovem rojstvu eden od staršev državljan Republike Slovenije, otrok pa je rojen v Republiki Sloveniji ali če  je ob njegovem rojstvu eden od staršev državljan Republike Slovenije, drugi pa je neznan, ali je neznanega državljanstva, ali je brez njega, otrok pa je rojen v tujini. Če je otrok rojen v tujini in je ob tem samo eden od staršev državljan Republike Slovenije, drugi pa tuji državljan, lahko pridobi državljanstvo Republike Slovenije le, če ga starši priglasijo v slovensko državljanstvo do njegovega 18 leta starosti ali če po polnoletnosti do izpolnjenega 36. leta poda izjavo, da se priglaša kot državljan Republike Slovenije. Slovensko državljanstvo lahko pod določenimi pogoji posameznik pridobi tudi z naturalizacijo, pri čemer mora izpolnjevati pogoj dejanskega in neprekinjenega življenja določeno obdobje ter druge zakonsko določene pogoje.

08.08.2024

LAŽJE IN HITREJŠE ZAPOSLOVANJE TUJCEV PO INTERVENTNEM ZAKONU - Začasna ureditev na področju opravljanja dela tujih delavcev v Republiki Sloveniji po ZUOPUE

Zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah, ki velja od dne 25.07.2024 odpravlja krajevno pristojnost pri izdajanju bivalnih in delovnih dovoljenj, hkrati pa postopke za pridobivanje le-teh poenostavlja ter uvaja začasno ureditev, po kateri lahko tujci, pod pogojem izdaje soglasja Zavoda RS za zaposlovanje, nastopijo delo že pred pridobitvijo enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, na podlagi potrdila o vloženi vlogi za izdajo enotnega dovoljenja.

08.06.2024

DOKAZOVANJE ZADOSTNIH MATERIALNIH SREDSTEV ZA PRIDOBITEV SLOVENSKEGA DRŽAVLJANSTVA Z NATURALIZACIJO

Neizkazovaje meril oz. okoliščin iz Uredbe o merilih in okoliščinah ugotavljanja pogojev pridobitve državljanstva Republike Slovenije v postopku naturalizacije, v zvezi s sredstvi, ki zagotavljajo materialno in socialno varnost, v skladu s prakso Vrhovnega sodišča, ni razlog za takojšnjo brezpogojno ugotovitev o neizpolnjevanju pogojev za naturalizacijo.