Delovno pravo

Odvetniške storitve nudim tako delavcem kot delodajalcem, pri čemer težim k najbolj optimalni rešitvi določenega delovnopravnega spora, tj. (v kolikor je to mogoče) mirna, plodna in obojestransko zadovoljiva kooperacija v prihodnje ali pa spoštljiva prekinitev sodelovanja z urejenimi medsebojnimi odnosi. Za spore, ki izhajajo iz delovnih razmerij je značilna neenakost moči med delodajalcem kot močnejšo in delavcem kot šibkejšo stranko, ki je od delodajalca in njegovih navodil (običajno) ekonomsko odvisna.

Delovno razmerje in pogodba o zaposlitvi

Delovno pravo je pravna panoga, katere bistvo je obravnava delovnih razmerij, njen osrednji zakon pa je Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1). Samo opravljanje dela še ne vzpostavlja delovnega razmerja. Delo je mogoče opravljati tudi na podlagi pogodbe o delu (podjemne pogodbe) ali pogodbe o volonterskem pripravništvu, pri čemer delovno razmerje ne nastane. Delovno razmerje je razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca. V kolikor nekdo za drugega delo opravlja osebno in za plačilo ter gre za dalj časa trajajoče ali ponavljajoče se delo, pri katerem mora upoštevati nadzor in navodila delodajalca, gre za delovno razmerje.

Delovno razmerje se praviloma vzpostavi s sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi med delodajalcem in delavcem (stranki morata biti stari vsaj 15 let). Osnovne obveznosti delavca po pogodbi o zaposlitvi so opravljanje dela, upoštevanje delodajalčevih navodil, spoštovanje predpisov o varnosti in zdravju pri delu, obveznost obveščanja, prepoved škodljivega ravnanja, varovanje poslovne skrivnosti in spoštovanje konkurenčne prepovedi, osnovne obveznosti delodajalca pa zagotavljanje dela, obveznost plačila, zagotavljanje varnih delovnih razmer, varovanje delavčeve osebnosti in njegovih osebnih podatkov. Tipična ali standardna oblika delovnega razmerja je delovno razmerje sklenjeno za nedoločen čas, s polnim delovnim časom, ki se opravlja v prostorih delodajalca (delovno pravo predvideva tudi delovna razmerja sklenjena za določen delovni čas, s krajšim delovnim časom od polnega ter delo do doma). Pogodba o zaposlitvi se praviloma med delodajalcem in delavcem sklepa za nedoločen čas, izjemoma pa se lahko sklene tudi za določen čas in sicer v primerih, ki so našteti v zakonu (nadomeščanje začasnega delavca, začasno povečan obseg dela, projektno delo, predaja dela, opravljanje sezonskega dela, itd.). Delodajalec ne sme skleniti ene ali več zaporednih pogodb za določen čas za isto delo, katerih neprekinjen čas trajanja bi bil daljši kot dve leti (razen v zakonsko določenih primerih), pri čemer trimesečna ali krajša prekinitev ne pomeni prekinitve zaporednega sklepanja pogodb o zaposlitvi iz drugega odstavka tega člena. Če je pogodba o zaposlitvi za določen čas sklenjena v nasprotju z zakonom ali kolektivno pogodbo ali če ostane delavec na delu tudi po poteku časa, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, se šteje, da je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas. V pogodbi o zaposlitvi se delodajalec in delavec lahko dogovorita tudi o poskusnem delu, ki lahko traja največ šest mesecev.

Pogodba o zaposlitvi praviloma preneha veljati s potekom časa, za katerega je bila sklenjena (v primeru pogodbe za določen čas), s sporazumom ali z redno ali izredno odpovedjo. Pogodbeni stranki lahko odpovesta pogodbo o zaposlitvi z odpovednim rokom (redna odpoved). Delavec lahko redno odpove pogodbo o zaposlitvi brez obrazložitve, delodajalec pa če obstaja kateri od zakonsko določenih odpovednih razlogov (poslovni razlog, razlog nesposobnosti, krivdni razlog, nezmožnost za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe ter neuspešno opravljeno poskusno delo). Oba morata pri navedene spoštovati zakonsko določene minimalne odpovedne roke, delodajalec in delavec pa se lahko namesto dela ali celotnega odpovednega roka dogovorita o ustreznem denarnem povračilu. Delodajalec, ki odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razlogov nesposobnosti je dolžan delavcu izplačati odpravnino. Delavec in delodajalec lahko izredno odpovesta pogodbo o zaposlitvi, če obstajajo zakonsko določeni razlogi (v primeru hudih kršitev pogodbe) in če ob upoštevanju vseh okoliščin in interesov obeh pogodbenih strank ni mogoče nadaljevati delovnega razmerja do izteka odpovednega roka oziroma do poteka časa, za katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi (izredna odpoved).

Delovno pravo še številčne delovnopravne institute, ki so lahko v zvezi z individualnim delovnim razmerjem (plača, delovni čas, nadurno delo, nočno delo, dopust in regres, disciplinski postopki, delo s krajšim delovnim časom od polnega, sprememba delodajalca, pripravništvo itd.) ali pa s kolektivnim aspekti delovnega prava (sindikalne aktivnosti, kolektivne pogodbe, soodločanje, stavke itd.).

Diskriminacija, nadlegovanje in trpinčenje (mobing)

Diskriminacija zaradi katere koli osebne okoliščine (narodnost, rasa ali etično poreklo, nacionalno in socialno poreklo, spol, barva kože, zdravstveno stanje, invalidnost, vera ali prepričanje, starost, spolna usmerjenost itd.) je po zakonu prepovedana. Za diskriminacijo se šteje tudi manj ugodno obravnavanje delavcev, povezano z nosečnostjo. Prepovedano je tudi vsakršno nadlegovanje in trpinčenje na delovnem mestu (t.i. mobing), vsaka oblika nezaželenega ravnanja ali vedenja spolne narave in vsako nezaželeno vedenje, povezano s katerokoli osebno okoliščino, z učinkom ali namenom prizadeti dostojanstvo osebe ali ustvariti zastraševalno, sovražno, ponižujoče, sramotilno ali žaljivo okolje. Zaposleni o mobingu obvesti Inšpektorat Republike Slovenije za delo, hkrati pa lahko zoper izvajalca mobinga vloži tudi odškodninsko tožbo. Hujše oblike mobinga izpolnjujejo tudi znake kaznivega dejanja, zaradi česar se lahko zoper storilca začne tudi kazenski postopek.

08.09.2024

ODPOVED POGODBE O ZAPOSLITVI PRED NASTOPOM DELA - In veljavnost pogodbene kazni po mnenju VSRS

Vrhovno sodišče RS je nedavno razsodilo, da lahko delavec pogodbo o zaposlitvi brez pravnih posledic redno odpove kadarkoli, tj. tudi pred nastopom dela. Vsakršno pogodbeno kazen, ki bi delavčevo pravico podati odpoved omejevala, je Vrhovno sodišče RS označilo kot neveljavno.