Pogodbeno pravo
Strankam nudim sestavo kvalitetnih in celostno dovršenih pogodb za varno in mirno pogodbeno pot ter svetovanje in zastopanje v zvezi z vsakršnimi težavami, ki jih prinese pogodbeno razmerje. V izogib tveganju in nevarnostim, ki jih s seboj nosi sklepanje pravnih poslov in so lahko posledica različnih dejavnikov, ki niso vedno v sferi pogodbenih strank, je najbolj koristno, da se o pogodbi in njeni vsebini pred njeno sklenitvijo posvetuje z odvetnikom. Posvet z odvetnikom je najbolj odgovorna in zanesljiva rešitev tudi kasneje, v primeru težav ali nesporazumov v izpolnitveni fazi pogodbenega razmerja. Podobno kot to običajno velja v medicini, je tudi v pravu najbolj učinkovita, ekonomična, razumna in odgovorna preventivna skrbnost, v primeru pravnih težav, pa je velikokrat bistvenega pomena čimprejšnje ukrepanje »ob prvih simptomih«.
Pogodbeno pravo se ukvarja s pogodbami, kot pravnim temeljem nastanka obligacijskih obveznosti in pravic. Temeljno načelo pogodbenega obligacijskega prava je avtonomnost urejanja vsebine obligacijskih razmerij. Pogodbene stranke lahko avtonomno medsebojno oblikujejo njihovo obligacijsko razmerje in poljubno določijo medsebojne pravice in obveznosti. V kolikor pogodbene stranke določenih elementov pogodbenega razmerja oziroma vzajemnih pravic in obveznosti posebej ne določijo ali se o njih posebej ne dogovorijo, za slednje veljajo zakonska določila Obligacijskega zakonika. Poleg načela avtonomnega urejanja obligacijskih razmerij je pri pogodbenih razmerjih med drugimi potrebno upoštevati tudi načelo vestnosti in poštenja, načelo skrbnega ravnanja in načelo spoštovanja prevzetih obveznosti.
Pravne norme v zvezi z različnimi oblikami pogodb kot so npr. prodajna, darilna, posojilna, najemna ali podjemna pogodba določa Obligacijski zakonik. Najbolj vsakdanja pogodba je zagotovo prodajna (ali kupoprodajna pogodba), s katero se prodajalec zavezuje, da bo stvar (lahko tudi bodočo stvar), ki jo prodaja, izročil kupcu tako, da bo ta pridobil lastninsko pravico, kupec pa se zavezuje, da bo prodajalcu plačal kupnino. Z darilno pogodbo se darovalec zaveže na obdarjenca lastninsko ali drugo pravico prenesti neodplačno, v breme svojega premoženja, obdarjenec pa se s tem strinja. Posojilo določenega zneska denarja ali količino nadomestnih stvari obravnava posojilna pogodba. Najemna pogodba je odplačna pogodba s katero se najemodajalec zavezuje, da bo najemniku izročil določeno stvar v rabo, ta pa se zavezuje, da mu bo za to plačeval najemnino. Podjemna pogodba se sklepa med podjemnikom, ki se zavezuje opraviti določen posel, kakšno telesno ali umsko delo in naročnikom, ki se zavezuje, da mu bo za to plačal. Poseben tip pogodb predstavljajo pogodbe sklenjene med fizičnimi osebami in podjetji pri trženju blaga, storitev in digitalne vsebine - potrošniške pogodbe. Pravice potrošnikov in potrošnic pri ponujanju, prodajanju in drugih oblikah trženja blaga, storitev in digitalne vsebine s strani podjetij ureja Zakon o varstvu potrošnikov. Gre za skupino pravnih pravil in načel, ki so se izoblikovala za zaščito potrošnikov v razmerju do proizvajalcev, s čimer se želi zagotoviti potrošnikom enakopravnejši položaj na trgu.
Sklepanje pogodb, sploh daljnosežnih ali tistih večje vrednosti, je pot z marsikaterimi pastmi, ki pogodbeni stranki v prihodnje lahko dodobra zagrenijo pogodbeni odnos z drugo pogodbeno stranko ali pa življenje na sploh. Pri sklepanju pogodbe je tako potrebna najvišja stopnja skrbnosti predvsem v fazi pred sklenitvijo pogodbe. Kljub načelni avtonomiji urejanja pogodbenih razmerij so določena zakonska določila kogentna, pogodbeni dogovor v nasprotju s slednjimi, pa je neveljaven. Pri sklepanju pogodb se je potrebno zavedati v kolikšni meri lahko stranki pogodbeno vsebino določita avtonomno ter preprečiti, da bi bila pogodba nepoštena, oderuška ali kako drugače v nasprotju s kogentnimi zakonskimi normami, zaradi česar bi lahko bilo posamezno pogodbeno določilo (ali pa celotna pogodba) nično ali neveljavno.
Vprašanje časa sklenitve pogodbe, soglasje volj in morebitni nesporazumi, zmote, prevare in napake volje, učinek ponudbe oziroma sprejema ponudbe, dopustnost in določljivost predmeta pogodbe ali podlage pogodbe, poslovna sposobnost pogodbenih strank, morebitna zakonsko predpisana oblika pogodbe, pogodbeni pogoji, njihov učinek in vprašanje njihove poštenosti, morebitno zavarovanje pogodbenih pravic, dogovor o ari so samo nekatera od tveganj na katera je potrebno biti pozoren ob sklepanju pogodb. Tudi v primeru največje pazljivosti se včasih dogodi, da določena določila pogodbe kasneje med pogodbenimi strankami postanejo sporna. V pogodbenem razmerju se lahko pojavi vprašanje stvarnih in pravnih napak izpolnitve, neizpolnitve pogodbe in prenehanja pogodbe, nemožnosti izpolnitve ali razveze oziroma spremembe pogodbe zaradi spremenjenih okoliščin. V primeru težav z izpolnitvijo obveznosti se nadalje porajajo vprašanja dolžnikove ali upnikove zamude, posledice neizpolnitve obveznosti, načini izpolnitve obveznosti, oprostitve odgovornosti, povrnitev škode in obseg odškodnine, pogodbene kazni ter vprašanja prenehanja obveznosti, odpovedi pogodbe, pobota in zastaranja.
08.07.2024
ODPOVED TURISTIČNEGA POTOVANJA, DOBROPIS ALI VRAČILO DENARJA? - Ali mora turistična agencija potrošniku v primeru odstopa od paketnega turističnega potovanja z njene strani, potrošniku vrniti denar ali mu lahko ponudi dobropis?
Izdaja dobropisa oziroma vrednotnic namesto povračila vplačanega denarja je v primeru odstopa od paketnega turističnega potovanja s strani organizatorja potovanja neprimerna in nezakonita. V primeru odstopa od pogodbe s strani organizatorja, je le-ta dolžan potrošniku brez nepotrebnega odlašanja, najkasneje pa v 14 dneh, povrniti opravljena plačila.
08.04.2024
KREDITI V ŠVICARSKIH FRANKIH - Uveljavljanje ničnosti kreditnih pogodb z valutnim tveganjem po spremembi sodne prakse
Po spremembi sodne prakse Vrhovnega sodišča RS so potrošniške kreditne pogodbe z valutno klavzulo v primeru neizpolnjene pojasnilne dolžnosti kreditodajalca nične, potrošniki pa lahko skupaj z ničnostjo pred sodišči uveljavljajo vrnitvene zahtevke ter zahtevke za prenehanje z obveznostmi po nični kreditni pogodbi povezanih zastavnih pravic.